Ze względu na niezwykłą popularność fotografii, wachlarz kursów i tematów oferowanych na rynku jest bardzo szeroki, od bardzo podstawowych zagadnień związanych z obsługą aparatu po wąskie pytania z danej dziedziny. Kursy te odbywają się w formie rocznego, dwuletniego, dniowego lub godzinnego szkolenia. To zależy od naszej potrzeby wiedzy fotograficznej.
Jeśli już rozumiemy podstawy fotografii i wiemy, jak ustawić czas naświetlania i przysłonę, możemy pominąć podstawowy proces. Jeśli już zidentyfikowaliśmy dziedzinę, aby zostać ekspertem, możemy poszukać takich kursów. Kilka razy w roku oferowane są kursy fotografii ślubnej, studyjnej, mody, fotografii reklamowej i Photoshopa. Niektóre magazyny przynajmniej raz w roku organizują zdjęcia plenerowe, co jest bardzo atrakcyjne dla miłośników fotografii krajobrazowej. Przy okazji można poznać ciekawych ludzi i wymienić się doświadczeniami
W określonych obszarach fotografii, takich jak fotografia ślubna czy modowa, władze zorganizują również kilkadziesiąt godzin warsztatów. Nie są to najtańsze rozwiązania, ale warto skorzystać z wiedzy osób znających ich wiedzę. Jeśli zdecydujemy się pójść do szkoły, a nasze studia będą trwały kilka semestrów, konieczne jest zrozumienie postawionych pytań i osób, które uczęszczają z nami na zajęcia. Niektóre szkoły lubią tradycyjną fotografię analogową i drukowanie w ciemnym pokoju.
Rejestrując się w takiej szkole, być może nie będziemy musieli liczyć się z zaawansowaną nauką w ciemni cyfrowej. Są też szkoły, które koncentrują się głównie na reportażu, przez co trudno nam opanować warsztaty fotografów mody, dlatego trzeba przemyśleć swoje wybory, określić czas na inwestycje i odpowiednio podjąć decyzje. Warto pamiętać, że czasami 8 godzin intensywnego szkolenia w grupie mającej autorytet w danej dziedzinie może równać się miesiącom szkolenia w szkole, które obejmują także inne zagadnienia.